Oulun Palloseura

16.07.2010

Emmanuel Ikhimhin jatkaa kauden loppuun - sunnuntaina sarjajumbon vieraaksi

Oulun Palloseura on tehnyt loppukautta koskevan pelaajasopimuksen nigerialaisen hyökkääjän Emmanuel Ikhimhinin kanssa. 20-vuotias hyökkääjä onnistui viiden testiottelun aikana maalinteossa kaksi kertaa. Molemmat osumat syntyivät vierasottelussa PS Kemiä vastaan. Toinen testissä ollut nigerialaishyökkääjä Mark Minabor ei jatka OPS:ssa. Loukkaantumisista kärsinyt brassihyökkääjä Oliveira on palannut kotimaahansa. Palloseuran mukana harjoittelevat brasilialaispelaajat Luiz Fernando ja Diego Assis eivät ole pelikelpoisia ennen kuin elokuun siirtoikkuna aukeaa 1.8., joten heitä ei sunnuntaina Mikkelissä nähdä.

OPS matkustaa sunnuntaina sarjajumbona majailevan Mikkelin Palloilijoiden vieraaksi. Viime kauden sarjanousija on esiintynyt varsin tahmeasti eikä pisteitä ole kertynyt kuin neljä tähän mennessä. Tappion MP on kohdannut 10 kertaa tällä kaudella. Seurassa vaihtui valmennusvastuu heinäkuun alussa, kun Janne Wilkman korvasi Juuso Kangaskorven jättämän päävalmentajan paikan. Mikkelissä on yritetty saada OPS:n tavoin uutta puhtia otteisiin pelaajahankinnoilla. MP:ssä odotellaan pelilupien saamista kahdelle brasilialaispelaajalle, Rithisonille ja Rafaelille.

 

Viime kierroksella joukkue koki katkeran 4 - 0-tappion Tampereen Palloveikoille, mikä synkensi mikkeliläisten asemia entisestään. Sarjajumbon aliarviointiin OPS:lla ei ole missään nimessä varaa, sillä MP:n paidasta löytyy muun muassa MYPA:ssa hienon liigauran luonut Eetu Muinonen. Hän edustaa ainakin toistaiseksi mikkeliläisseuraa, vaikka kauden alla ulkomaille tähyävän Muinosen uumoiltiin esiintyvän vain 10 ottelussa. Liigakokemusta löytyy myös hyökkääjä Miikka Oinoselta ja pelaavalta ex-päävalmentajalta Juuso Kangaskorvelta, jolla on lähes 400 ottelun liigakokemus.

OPS on sarjassa yhdeksäntenä 15 pinnaa keränneenä. Joukkueella on edelleen ollut vaikeuksia kääntää otteluita voitokseen hyvistä esityksistä huolimatta. Tämä konkretisoitui myös viime lauantain kotiottelussa Viikinkejä vastaan, joka päättyi 1 - 1-tasatulokseen. OPS:lla on allaan neljä tappiotonta ottelua, kun taas sunnuntai-illan isännillä on allaan kahdeksan tappiota. MP on päässyt pisteille viimeksi toukokuussa voittamalla FC Hämeenlinnan ja pelaamalla tasan PS Kemin kanssa.

 

Mikkelin Palloilijat - OPS-jp sunnuntaina 18.7. kello 18:30, Mikkeli.

 


Emmanuel Ikhimhinin aikaisemmat seurat:

Shooting Stars Football Club Ibadan
Crisial FC Lagos
Bobby FC Lagos
Sunshine Stars Akure
Gateway Lagos FC Foonet
Kwara utd

 

(Toimitus)